Μαθητική εργασία:" Ο πόλεμος και η Γερμανο-βουλγαρική κατοχή στις Σέρρες"

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ5, με την καθοδήγηση της υπεύθυνης καθηγήτριας Κλούρα Αικατερίνης, ασχολήθηκαν με την δύσκολη περίοδο του πολέμου και της διπλής κατοχής στην περιοχή των Σερρών.

Μέσα από ομαδικές και ατομικές εργασίες που εκπονήθηκαν με μεράκι και ενδιαφέρον, για την μάχη του Ρούπελ, το Ολοκαύτωμα των Κερδυλλίων, το χρονικό της δύσκολης βουλγαρικής κατοχής, τα "Ντουρντουβάκια" αλλά και προσωπικές αφηγήσεις οικογενειακών ιστοριών, η τοπική ιστορία και οι μνήμες ζωντάνεψαν στην μικρή εκδήλωση που έλαβε χώρα στην τάξη τους.

Η ενασχόληση με την εργασία έφερε σε επαφή τα παιδιά με την ιδιαίτερη ιστορία του τόπου τους, τιμώντας έτσι τις ρίζες και την μνήμη των προγόνων τους.

Μπορείτε να διαβάσετε την ολοκληρωμένη μαθητική εργασία ακολουθώντας τον σύνδεσμο:

2b 2