ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΛΟΓΩ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου 2021

Με απόφαση του Δημάρχου Σερρών, εξαιτίας των χαμηλών θερμοκρασιών και του παγετού τη Δευτέρα 15 και την Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2021 θα παραμείνουν κλειστά όλα τα σχολεία που λειτουργούν στα όρια του Δήμου Σερρών, με στόχο την πρόληψη ατυχημάτων και την ασφάλεια των μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων κατά τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης από τις σχολικές μονάδες.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με την απόφαση του υπουργείου Παιδείας, στις σχολικές μονάδες που δεν λειτουργούν λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών τα μαθήματα διεξάγονται κανονικά με εξ αποστάσεως εκπαίδευση μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex, στο ωράριο το οποίο ίσχυε κατά την περίοδο που η δια ζώσης εκπαίδευση είχε ανασταλεί και σύμφωνα με το ισχύον ωρολόγιο πρόγραμμα.

Σε περίπτωση που υπάρξει ανάγκη δανεισμού tablet, οι γονείς και κηδεμόνες θα μπορούν να τα προμηθευτούν από το σχολείο αύριο Δευτέρα και ώρες 8:00 - 9:30 π.μ.

Οι έλεγχοι επίδοσης του πρώτου τετραμήνου θα αποσταλούν αύριο το πρωί ηλεκτρονικά, όπως είχε προγραμματιστεί.