Τελετή παράδοσης της σημαίας στους σημαιοφόρους και παραστάτες του 5ου Γυμνασίου Σερρών

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

ΤηνΤρίτη 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι επετειακές εκδηλώσεις για την 28ηΟκτωβρίου.

Τηρώνταςτα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα, οι μαθητές τίμησαν το έποςτου '40 με ξεχωριστές εκδηλώσεις στα τμήματα τους, όπου μέσα από ποικίλες δράσεις, ιστορικές αναδρομές και παρουσιάσεις είχαν την ευκαιρία να "ξαναδιαβάσουν" την ιστορία, αποτίοντας φόρο τιμής στους ήρωες και τις ηρωίδες του 1940.

Παράλληλα απονεμήθηκαν τα Αριστεία και Βραβεία Προόδου από τους υπεύθυνους καθηγητές, ενώ λάμβανε χώρα η τελετή παράδοσης της σημαίας στους σημαιοφόρους και παραστάτες του σχολείου μας από τον διευθυντή και αντιπροσωπεία μαθητών και καθηγητών.

Ευχόμαστε ο ηρωισμός, τα ιδεώδη και η ομοψυχία που επέδειξε το έθνος μας την δύσκολη περίοδο του πολέμου και της κατοχής να αποτελέσουν φάρο στη ζωή και την πρόοδο των μαθητών μας

Χρόνια πολλά!