Διοργάνωση Επιμορφωτικού Σεμιναρίου για Εκπαιδευτικούς του σχολείου, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «ΟΑΣΙΣ», με θέμα: «Ενεργητική Ακρόαση»

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 19 Ιουλίου 2016

Στις 28/3/2016 πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «ΟΑΣΙΣ» βιωματικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, με θέμα «ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ & ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΑΚΡΟΑΣΗ» με συντονίστρια την ψυχολόγο του ΟΑΣΙΣ κ. Κων/να Γρέδη Καραγκιόζη. Στο σεμινάριο αναφέρθηκαν θέματα ενεργητικής ακρόασης, που αποτελεί μια από τις πιο αποτελεσματικές μεθόδους επικοινωνίας και κατανόησης του άλλου. Είναι ένας από τους πλέον αποτελεσματικούς τρόπους κατανόησης των εφήβων και ενθάρρυνσης τους για να βρίσκουν μόνοι τους τη λύση στα θέματά που τους απασχολούν. Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας ευχαριστεί θερμά το Επιστημονικό Προσωπικό του ΟΑΣΙΣ για τη πολύτιμη συνεργασία.