Eπετειακές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2021

Πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι επετειακές εκδηλώσεις για την 28η Οκτωβρίου.
Τηρώντας τα ισχύοντα υγειονομικά πρωτόκολλα, οι μαθητές τίμησαν το έπος του '40  παρακολουθώντας στα τμήματα τους το οπτικοακουστικό υλικό που επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κ.Μαλαμούδη Αγγελική, κ.Αλεβιζάκη Παναγιώτα και κ.Καλύβας Ανδρέας. Μέσα από το χρονικό του αγώνα, εικόνες, ντοκουμέντα και τραγούδια της εποχής, οι μαθητές και οι μαθήτριες  είχαν την ευκαιρία να κάνουν μια ιστορική αναδρομή,  αποτίοντας φόρο τιμής στους ήρωες και τις ηρωίδες του 1940.
Παράλληλα απονεμήθηκαν τα Αριστεία και Βραβεία Προόδου από τους υπεύθυνους καθηγητές, ενώ έλαβε χώρα η τελετή παράδοσης της σημαίας στους σημαιοφόρους και παραστάτες του σχολείου μας, από τον διευθυντή και αντιπροσωπεία μαθητών και καθηγητών.
Κατάθεση στεφάνου τιμής πραγματοποιήθηκε στην προτομή του ήρωα καπετάν Μητρούση, με παρουσία αντιπροσωπείας μαθητών, συνοδευόμενη από τον υποδιευθυντή κ.Μαντζαρίδη.
Ευχόμαστε ο ηρωισμός, τα ιδεώδη και η ομοψυχία που επέδειξε το έθνος μας την δύσκολη περίοδο του πολέμου και της κατοχής να αποτελέσουν φάρο στη ζωή και την πρόοδο των μαθητών μας.
Χρόνια πολλά!