ΕΚΔΗΛΩΣΗ για την ΕΠΕΤΕΙΟ της ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2018

Tο 5ο Γυμνάσιο Σερρών τίμησε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου σε μια ζεστή εκδήλωση τιμής και μνήμης.Το διαχρονικό νόημα της επετείου αποδόθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας με την ανάγνωση του χρονικού των ημερών της Κωστούλας Μητροπούλου,την απαγγελία ποιημάτων και την παρουσίαση του θεατρικού μονόπρακτου "Ο Γεώργιος Παπαδόπουλος ανακρίνεται". Παράλληλα ακούστηκαν τραγούδια κι έγινε προβολή οπτικοακουστικού υλικού που εξιστορούσε τα γεγονότα της εποχής μέχρι την αποκατάσταση της Δημοκρατίας.
Την εκδήλωση συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Τζίνα Καϊμακάμη, Κατερίνα Κλούρα και Αθανάσιος Αθανασιάδης και την στήριξαν τεχνικά η εκπαιδευτικός Κατερίνα Σταυρίδου και ο μαθητής της Γ' γυμνασίου Δημήτρης Λάντζος.
Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την συμμετοχή και την εξαιρετική τους παρουσία!
Φωτογραφίες: Βαλιώκη Εμη