Οι μαθητές μας στην 15η ΔΙΕΘΝΗ ΕΚΘΕΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ και στην ΕΚΘΕΣΗ «ΠΟΝΤΟΣ ?ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ»

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 31 Μαΐου 2018

Την Παρασκευή 4 Μαΐου οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν την 15η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου και την Έκθεση του Κων/νου Φωτιάδη "Πόντος - Δικαίωμα και υποχρέωση στη μνήμη", σε περίπτερα της ΔΕΘ.
Στην Έκθεση βιβλίου παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παρουσίαση του βιβλίου "Το μουσείο των αποξηραμένων συναισθημάτων" του συγγραφέα-εκπαιδευτικού Θοδωρή Κούκια. Η παρουσίαση στηρίχτηκε σε διαδραστικά παιχνίδια με τους μαθητές, τα οποία βασίζονταν στους κεντρικούς άξονες του βιβλίου που είναι η διαφορετικότητα και ο σχολικός εκφοβισμός. Οι μαθητές περιηγήθηκαν σε περίπτερα εκθετών αναζητώντας αγαπημένους ήρωες και συγγραφείς, ξεφύλλισαν νέα βιβλία και ανακάλυψαν τις προοπτικές και διεξόδους που προσφέρει η ανάγνωση, καθώς και τον σημαντικό ρόλο του βιβλίου στη δημιουργία του πολιτισμού που επιδιώκουμε.
Η επίσκεψη έκλεισε με ξενάγηση στην πολυθεματική έκθεση του Κων/νου Φωτιάδη: "Πόντος - Δικαίωμα και υποχρέωση στη μνήμη", καθώς ο πρώτος θεματικός άξονας της φετινής έκθεσης βιβλίου είναι "Λογοτεχνία και Μνήμη».
Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία μιας συγκινητικής ιστορικής αναδρομής μέσα από έργα κάθε μορφής –ψηφιδωτά, χαρακτικά, γλυπτά, ελαιογραφίες καθώς και φωτογραφίες- που αποτυπώνουν τον πόνο της προσφυγιάς, την κραυγή των ορφανών και των ξεριζωμένων, τη μνήμη που ματωμένη μεταφέρθηκε σε μια Ελλάδα ανέτοιμη να υποδεχτεί τους (μακρινούς) Έλληνες.
Την επίσκεψη συντόνισαν ο διευθυντής κ. Σαρηβασιλείου Χαράλαμπος και οι καθηγήτριες Μαλαμούδη Αγγελική, Λαΐνα Δήμητρα, Εμμανουηλίδου Μόρφω και Κλούρα Κατερίνα.