Υλοποίηση ετήσιου project με θέμα «Πολιτική Προστασία» που περιλάμβανε ενημέρωση μαθητών, εργασίες και διαρκή έκθεση πληροφοριακού υλικού (2015-2016)

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 19 Ιουλίου 2016

Κατά την σχολική χρονιά 2015-2016 οι μαθητές των τμημάτων Γ1 & Γ2 υλοποίησαν project με θέμα «ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ» με τον συντονισμό της κ. Μαρίας Ναυροζίδου, Φυσικού).
Στόχος: Η πρόληψη από ατυχήματα και φυσικές καταστροφές.
Τρόπος υλοποίησης:
• Ευαισθητοποίηση των μαθητών ώστε να ασχοληθούν με το θέμα
• Χωρισμός σε ομάδες, ανάθεση εργασιών σχετικά με υποθέματα όπως πχ. σεισμοί και αντισεισμική προστασία, πυρκαγιές και αντιπυρική προστασία, ηλεκτρικό ρεύμα και αποφυγή ατυχημάτων ηλεκτροπληξίας, αντιπλημμυρική προστασία, πρώτες βοήθειες, πρόληψη ατυχημάτων στο σχολείο και στο σπίτι , κ.α.
• Ενημέρωση για την αντιπυρική προστασία από πυραγό της πυροσβεστικής και άσκηση πυρόσβεσης με πυροσβεστήρες του σχολείου σε εξωτερικό χώρο.
• Ενημέρωση για πυροπροστασία δασών από το Δασαρχείο για την αντιπυρική προστασία δασών σε μαθητές άλλων τμημάτων (Α1,Β2) με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δασοπονίας, σε μια προσπάθεια εμπλοκής και άλλων μαθητών στο θέμα της πολιτικής προστασίας.
• Ανάρτηση των εργασιών σε εφημερίδα τοίχου στο σχολείου με θέματα που εναλλασσόταν ανά δεκαήμερο για διάστημα πέραν του διμήνου ώστε το θέμα της πολιτικής προστασίας να μένει διαρκώς επίκαιρο στην σχολική κοινότητα.
• Φωτογραφικό υλικό.