Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Γ? τάξης στην έκθεση-αφιέρωμα στον Κ. Π. Καβάφη στα πλαίσια του μαθήματος Νεοελληνική Λογοτεχνία

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 19 Ιουλίου 2016

Με αφορμή το έτος Καβάφη και την επιθυμία να γνωρίσουν οι μαθητές την διαχρονική πορεία και το έργο του σημαντικού Έλληνα λογοτέχνη, οι μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ4 επισκέφθηκαν τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών και είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην στη φωτογραφική έκθεση-αφιέρωμα στον Κ. Π. Καβάφη «…αβέβαιες μνήμες» . Η εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 20 Απριλίου στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.
Τα παιδιά επισκέφτηκαν παράλληλα το μουσικό αρχείο του Γ. Αγγειοπλάστη για
να γνωρίσουν μέσα από σημαντικά εκθέματα την Ιστορία της μουσικής της πόλης των Σερρών.
Την επίσκεψη συντόνισαν οι καθηγητές: Λαϊνα Δήμητρα, Μαλαμούδη Αγγελική και Καϊμακάμη Γεωργία.