Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών της Γ? τάξης στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας «NOESIS» Θεσσαλονίκης

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 19 Ιουλίου 2016

Στις 20-4-2016, οι μαθητές των τμημάτων Γ1, Γ2 και Γ5, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας «NOESIS» Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του μαθήματος Φυσική και των δραστηριοτήτων του Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών (ΣΕΦΕ) του σχολείου μας .
Οι μαθητές παρακολούθησαν μια προβολή στο Πλανητάριο με θέμα «Όασις στο Διάστημα» και μία προβολή στο Κοσμοθέατρο με θέμα « Δαρβίνος- Το μυστήριο της φύσης». Επίσης, ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Τεχνολογίας όπου, εκτός των άλλων, είχαν την βιωματική εμπειρία ορισμένων διαδραστικών πειραμάτων Φυσικής.
Οι μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι από τα διαδραστικά Πειράματα Φυσικής, εκφράζοντας τη επιθυμία να περιηγηθούν και να πειραματιστούν σε περισσότερο πεδία.
Την ευθύνη και τον συντονισμό της δράσης είχε η κ. Μαρία Ναυροζίδου, Φυσικός, υπεύθυνη ΣΕΦΕ του σχολείου μας. Στην υλοποίηση της επίσκεψης συνέβαλλαν και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί κ.κ. Κωνσταντίνος Παπαδήμου, Αικατερίνη Σταυρίδου και Βασίλειος Καπλανίδης.