Συμμετοχή μαθητών στο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Ο Θαλής».

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 19 Ιουλίου 2016

Συμμετοχή μαθητών στο Διαγωνισμό Μαθηματικών «Ο Θαλής». Ο μαθητής της Β’ τάξης Βολτέας Θεοφάνης διακρίθηκε και βραβεύτηκε σε ειδική Εκδήλωση της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας.

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (παράρτημα Ν. Σερρών) βράβευσε σε ειδική Εκδήλωση τους μαθητές/τριες που διακρίθηκαν φέτος στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς στα Μαθηματικά, «Θαλής», «Ευκλείδης» και «Αρχιμήδης».
Σκοπός αυτών των διαγωνισμών είναι η καλλιέργεια της Μαθηματικής σκέψης, η ανάδειξη νέων μαθηματικών ταλέντων και η προώθησή τους σε Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.
Ανάμεσα στους βραβευθέντες 2015-2016 ήταν ο μαθητής της Β’ τάξης του σχολείου μας ΘΕΟΦΑΝΗΣ ΒΟΛΤΕΑΣ.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ τόσο στο μαθητή μας όσο και στους καθηγητές Μαθηματικών κ. Αθανάσιο Αθανασιάδη (διδάσκοντα), Μάγδα Παπώτη και Βασίλη Κιοσσέ.