ΠΡΟΣ ΤΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ/ΤΩΝ ΤΟΥ 5ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΕΡΡΩΝ

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 12 Δεκεμβρίου 2019

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ

Με την επιστολή μας θέλουμε να εγκαινιάσουμε ένα νέο τρόπο επικοινωνίας και ενημέρωσης για τα πεπραγμένα και τις δράσεις του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, επιδιώκοντας την προαγωγή της δημιουργικής συνεργασίας γονέων, συλλόγου διδασκόντων και μαθητών προκειμένου να επιτύχουμε τους στόχους που υπηρετεί ο Σύλλογος μας.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου εκπροσωπεί όλους τους γονείς και διαχειρίζεται τα χρήματα που προέρχονται από τις ετήσιες συνδρομές και τις δωρεές ή χορηγίες προς το Σύλλογο. Στο Σύλλογο έχει αποδοθεί Α.Φ.Μ. και συναλλάσσεται με τους τρίτους ως νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου.

Για τη διαχείριση του ταμείου ιεραρχούνται και αξιολογούνται από το Δ.Σ. οι εκάστοτε ανάγκες και ικανοποιούνται αυτές στο μέτρο του δυνατού, με στόχο πάντα στην εκπλήρωση των σκοπών για τους οποίους υπάρχει και λειτουργεί ο Σύλλογος, δηλαδή την υποστήριξη των μαθητών και των δράσεων τους και της εν γένει εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Πέραν της προσφοράς σε όλους τους μαθητές κάποιων καθιερωμένων μικρών δώρων ενόψει των εορτών και υποστήριξη των εκδηλώσεων που διοργανώνονται κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς π.χ. δωράκια και γλυκά για την εορτή Χριστουγέννων, βασιλόπιτες και δώρα για την Πρωτοχρονιά, εορτασμός Τριών Ιεραρχών, γιορτή αποφοίτων κ.τ.λ. όταν το απαιτούν οι συνθήκες και μετά από συνεννόηση με το Διευθυντή και το Σύλλογο Διδασκόντων, υποστηρίζουμε έμπρακτα και το εκπαιδευτικό έργο προσφέροντας εκπαιδευτικό υλικό.

Για την σχολική χρονιά που διανύουμε ο Σύλλογος αγόρασε και δώρισε στο σχολείο προτζέκτορα, ηλεκτρονικό υπολογιστή, C.D. player , υλικά για την επιδιόρθωση οργάνων γυμναστικής και διάφορα άλλα μικροαντικείμενα που ζητήθηκαν. Όλα τα παραπάνω ιεραρχήθηκαν ως τα πιο άμεσα και απαραίτητα να ικανοποιηθούν.

Ωστόσο, αιτήματα για οικονομική συνεισφορά του Συλλόγου ανακύπτουν συνεχώς καθώς το σχολείο μας είναι εκ των πλέον δραστήριων στη διοργάνωση και παρουσίαση καλλιτεχνικών και άλλων δράσεων.

Στο πλαίσιο λοιπόν των αναγκών που προέκυψαν για την τρέχουσα σχολική χρονιά απαιτείται η συμβολή μας για την αγορά στολής παρέλασης, καθώς και την αγορά t-shirt για τη χορωδία.

Οποιαδήποτε δωρεά για την υποστήριξη των δράσεων αυτών είναι ευπρόσδεκτη. Ο κος Κοσκινάς θα συγκεντρώνει όλες τις προσφορές των γονέων, οι οποίες για τους επαγγελματίες μπορούν να συνοδεύονται από επαγγελματική κάρτα, καθώς οι επαγγελματίες που το επιθυμούν θα συμπεριληφθούν ως χορηγοί στις αφίσες που θα γίνουν για τη διαφήμιση των εκδηλώσεων στις οποίες θα λάβει μέρος η χορωδία. Για τους ίδιους παραπάνω σκοπούς, οι μαθητές, τις επόμενες ημέρες, θα διοργανώσουν στο χώρο του σχολείου bazaar με αντικείμενα που έφτιαξαν οι ίδιοι.

Τέλος, οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με οποιοδήποτε μέλος του Δ.Σ. προκειμένου να στηρίξουν με τις γνώσεις τους, τις ιδέες και την έμπρακτη συμμετοχή τους το έργο του Συλλόγου.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη στήριξή σας και σας ευχόμαστε καλές γιορτές με υγεία και πρόοδο.

Το Δ.Σ.