Η ΟΜΑΔΑ «ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ» ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ? ΕΠΙΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ!

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 04 Δεκεμβρίου 2017

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017, οι μαθητές της ΟΜΑΔΑΣ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ του σχολείου μας, μαζί με την υπεύθυνη καθηγήτρια, κ. Ελένη Πετρομελίδου, φιλόλογο, υποδέχθηκαν την κ. Φωτεινή Εγγλέζου, πρόεδρο του Ινστιτούτου Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδος (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.) και τους Σχολικούς Συμβούλους Φιλολόγων, κ. Πηνελόπη Τζιώκα και κ. Ιωάννη Κιορίδη.

Με την συμβολή της κ. Εγγλέζου, οι μαθητές μας παρακολούθησαν σεμινάριο ενδοσχολικής επιμόρφωσης, που στόχο είχε την εξοικείωση τους με τεχνικές και δραστηριότητες στο πλαίσιο της ρητορικής παιδαγωγικής (εκφραστική ανάγνωση, προτρεπτικός λόγος, ανάπτυξη αυθόρμητου λόγου, επιχειρήματα αντιλογίας)
Οι μαθητές μας με την ενθουσιώδη ανταπόκριση καθώς και με το ήθος που επέδειξαν, εξέπληξαν την εισηγήτρια, η οποία τους χαρακτήρισε «ένα πραγματικό χρυσορυχείο».

omadaritorikis