ΟΜΑΔΑ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ στο 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΕΡΡΩΝ !

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 08 Ιουνίου 2017

Το σχολείο μας, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Ρητορικών και Επικοινωνιακών Σπουδών Ελλάδας (Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.), τους Σχολικούς Συμβούλους Φιλολόγων κ. Πηνελόπη Τζιώκα και κ. Ιωάννη Κιορίδη και το 4ο Γυμνάσιο Σερρών, πραγματοποίησε ενδοσχολική επιμόρφωση μαθητών με θέμα «Τα ρητορικά αγωνίσματα στην παιδαγωγική πράξη». Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η κ. Φωτεινή Εγγλέζου, μεταδιδακτορική ερευνήτρια Ρητορικής, πρόεδρος του Ι.Ρ.Ε.Σ.Ε.
Οι μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μας που αποτελούν την ομάδα «ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ» με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό κ. Ελένη Πετρομελίδου, Φιλόλογο, συμμετείχαν στην ενδοσχολική επιμόρφωση, η οποία εστίασε στην καλλιέργεια της ρητορικής τέχνης, ως τέχνης του «ευ σκέπτεσθαι» και του «ευ λέγειν» στην εκπαιδευτική πράξη και στη βιωματική εξοικείωση των μαθητών με τεχνικές και δραστηριότητες, στο πλαίσιο της ρητορικής παιδαγωγικής. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ανταλλαγή επιχειρημάτων μέσα από ποικίλες διαλογικές δραστηριότητες και παιχνίδια αντιλογίας.
Η μαθητική ομάδα «ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ» του σχολείου μας είναι πλέον γεγονός!