ΒΡΑΒΕΙΟ «ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ» στο Σχολείο μας, στο διαγωνισμό «Μαθητών Επιχειρείν»!

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 02 Μαΐου 2017

Η μαθητική εικονική επιχείρηση του σχολείου Χρώμα και Γυαλί απέσπασε το ΒΡΑΒΕΙΟ «ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑΣ» στον διαγωνισμό «ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΕΙΝ» που διοργανώθηκε από το ΚΕΣΥΠ Σερρών σε συνεργασία με το Επιμελητήριο Σερρών και τη Διεύθυνση Στήριξης Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων (Υπουργείο Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού – Γενική Γραμματεία Βιομηχανίας στο Επιμελητήριο Σερρών.
Οι μαθητές μας, αφού εργάσθηκαν σκληρά για 5 μήνες διαθέτοντας πολύ από τον ελεύθερό τους χρόνο, παρουσίασαν με εξαιρετικό τρόπο τη δομή, την οργάνωση και το δημιουργικό έργο της εικονικής επιχείρησης. Οι δράσεις κοινωνικής ευθύνης περιελάμβαναν τη δωρεά των εσόδων σε κοινωφελή ιδρύματα όπως το ΚΕΘΙΣ-Κέντρο Θεραπευτικής Ιππασίας Σερρών / Hetrics , τη δωρεά κατασκευών στην Παιδιατρική Κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Σερρών, την δημιουργία κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης για παιδιά, και άλλες.
Έργο της επιχείρησης ήταν η κατασκευή και διάθεση διακοσμητικών βάζων και σημειωματάριων από ανακυκλώσιμα υλικά. Πολλά από αυτά, περιείχαν γλυκίσματα που ευγενικά διέθεσε ο κ. George Bakalis, ιδιοκτήτης του καταστήματος Caramela . Το σχολείο μας παρέλαβε το έπαθλο από την υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Σερρών κ, Φωτεινή Δομουχτσή, ενώ όλα τα μέλη της ομάδας παρέλαβαν ως δώρο, μια τσάντα με καλλυντικά, χορηγία της επιχείρησης του κ. ΚΙΡΠΙΤΣΑ ΙΩΑΝΝΗ "BEAUTY - LIFE" .
Στην εικονική επιχείρηση συμμετείχαν οι μαθητές:
Αθανασάκη Μαρία
Φωτακόπουλος Θεόδωρος
Χορταράς Αγάπιος
Χριστοφορίδου Ελένη
Την επιχειρηματική ομάδα συντόνισε η εκπαιδευτικός κ. Niki Stanisi (Νίκη Στανίση) με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου μας Katerina Kloura (Κατερίνας Κλούρα), Morfw Emmanouilidou (Μόρφως Εμμανουηλίδου) και Eleni Vazaka-aptalidou Ελένης Βαζάκα).