Το 5ο Γυμνάσιο - ECOMOBILITY εκπέμπει από την ΕΡΑ Σερρών

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου 2017

Στα στούντιο της ΕΡΑ Σερρών και στην εκπομπή «Με το ΝΙ και με το ΣΙΓΜΑ» φιλοξενήθηκε η ομάδα Εcomobility του σχολείου μας.
Οι μαθήτριες, ο Δ/ντής και η συντονίστρια εκπαιδευτικός κ. Κατερίνα Σταυρίδου, μίλησαν στις δημοσιογράφους Θάλεια Καμπουρίδου και Δέσποινα Γιαννακίδου, για όλες τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας, στα πλαίσια της εκστρατείας Ecomobility.
Η ομάδας μας, συνεργάζεται με την αντίστοιχη ομάδα του ΕΕΕΕΚ Σερρών (Εκστρατεία Freemobility), με στόχο να καταγράψουν και αναδείξουν τα περιβαλλοντικά προβλήματα της πόλης, να ενημερώσουν τους πολίτες αλλά και να προτείνουν λύσεις για την οικολογική μετακίνηση και την προσβασιμότητά της από άτομα με κινητικές αναπηρίες.
Τα αποτελέσματα της εργασίας των ομάδων Εcomobility & Freemobility των δύο Σχολείων, θα παρουσιαστούν σε ειδική εκδήλωση, στο κοινό αλλά και στην ειδική επιτροπή αξιολόγησης, τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου, στις 6 μ.μ,, στο αμφιθέατρο του ΕΕΕΕΚ Σερρών.
Η ανακοίνωση των καλύτερων ομάδων Εcomobility & Freemobility στην Ελλάδα και η απονομή των βραβείων θα γίνει στις 1 Απριλίου 2017, στην Αθήνα στην ειδική εκδήλωση της περιβαλλοντικής οργάνωσης ECOCITY.