ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟ!

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 31 Μαρτίου 2016

ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΑΠ' ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟ!
(Επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κορδελιού-Βερτίσκου)
Στα πλαίσια Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που πραγματοποιείται στο σχολειό μας, οι μαθητές του Α4 επισκέφθηκαν την Τετάρτη 30 Μαρτίου το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κορδελιού –Βερτίσκου, με τις υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος Κατερίνα Σταυρίδου και Κατερίνα Κλούρα.

Οι μαθητές Γρηγόρης Ψαθάς και Αντώνης Ντώνας περιγράφουν την εμπειρία τους στο παρακάτω κείμενο:
Σήμερα η Περιβαλλοντική Ομάδα του Α4 «Βγάζουμε από τα σκουπίδια μας τον καλύτερο τους εαυτό» επισκέφτηκε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κορδελλιού –Βερτίσκου στην Θεσσαλονίκη. Εκεί μάθαμε πολλά και πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, όπως το πώς να ανακυκλώνουμε σωστά τα απορρίμματα, τι απογίνονται τα σκουπίδια αφού τα αφήσουμε στους κάδους και πώς μπορούμε να τα αξιοποιήσουμε με πολλούς διαφορετικούς τρόπους ώστε να τα μειώσουμε.
Επίσης είδαμε πολύ ενδιαφέροντα video και εικόνες, συζητήσαμε και φτιάξαμε αφίσες. Μέσα από αυτές τις δραστηριότητες μάθαμε να εργαζόμαστε ομαδικά. Έτσι, αυτή η επίσκεψη μας έκανε καλύτερους πολίτες, βελτιώνοντας την περιβαλλοντική μας συνείδηση.
Ευχαριστούμε τους κ. Γιώργο Υφαντή και κ. Κώστα Στυλιάδη, υπεύθυνους του Κέντρου, για τη θερμή φιλοξενία τους

31032016