Bιωματικά εργαστήρια για την ασφάλεια στο διαδίκτυο

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 27 Μαρτίου 2016

Δεκατρία βιωματικά εργαστήρια για την ασφάλεια στο διαδίκτυο (ένα για κάθε τμήμα) διοργανώθηκαν στο σχολείο μας, την Τρίτη 22/3/2016, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Σερρών «ΟΑΣΙΣ» και τη ΔΔΕ Σερρών. Σκοπός των εργαστηρίων ήταν να κατανοήσουν με βιωματικό τρόπο οι μαθητές /τριες , τους κινδύνους που εμπεριέχει η αλόγιστη χρήση του διαδικτύου και να πάρουν πληροφορίες για την ορθή χρήση του. Τα εργαστήρια πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου, σε συνεργασία με την υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της ΔΔΕ Σερρών κ. Σοφία Ευθυμιάδου και τα μέλη του επιστημονικού προσωπικού του «ΟΑΣΙΣ», κ. Κων/να Γρέδη, ψυχολόγο. κ. Καλλισθένη Δεμερτζή, ψυχολόγο και τον κ. Χρήστο Κρυωνά Κοινωνικό Λειτουργό. Το σχολείο μας ευχαριστεί θερμά τους παραπάνω για αυτή την πολύτιμη για τους μαθητές μας συνεργασία.