ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΦΥΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2016

Στο πλαίσιο Εγκεκριμένου Πανελλαδικού Εκπαιδευτικού Προγράμματος Διαφυλικής Αγωγής, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική διάλεξη προς τους μαθητές/τριες της Γ’ τάξης με θέμα «Διαφυλικές σχέσεις των νέων -Σεξουαλική αγωγή και Υγεία». Εισηγήτρια ήταν η κα Καλλιόπη Τσεμπέρη, Σύμβουλος της Ελληνικής Εταιρίας Οικογενειακού Προγραμματισμού και του Κέντρο Οικογενειακού Προγραμματισμού της Β’ Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Στόχος του προγράμματος ήταν η ορθή πληροφόρηση των εφήβων και ενίσχυση των ικανοτήτων τους ώστε να συμμετέχουν οι ίδιοι στη λήψη αποφάσεων που σχετίζονται με τη βελτίωση του επιπέδου υγείας και της ποιότητας της ζωής τους. Η ενημέρωση έγινε σε συνεργασία με την υπεύθυνη του Γραφείου Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Υγείας) της ΔΔΕ Σερρών κ. Σοφία Ευθυμιάδου.