Εκπαιδευτική επίσκεψη στο αγρόκτημα της Γεωπονικής σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου (26.01.2016)

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2016

Την Τρίτη 26 Ιανουαρίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο αγρόκτημα της Γεωπονικής σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στα πλαίσια του μαθήματος Οικιακής Οικονομίας. Οι μαθητές των τμημάτων Α4 και Β3 με τους συνοδούς καθηγητές κ. Βαλσαμάκη Βαρβάρα, κ. Κοσκινά Στέργιο και κ. Παπαδήμου Κων/νο, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα <<Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων>>.

Οι μαθητές παρακολούθησαν τη διαδικασία παραγωγής γιαουρτιού μέσα από την οποία προσέγγισαν μεθόδους επεξεργασίας και συντήρησης τροφίμων. Επίσης έγινε προσπάθεια ευαισθητοποίησης τους σε θέματα που αφορούν την ισορροπημένη διατροφή και την ασφάλεια των τροφίμων. Για το σκοπό αυτό, πειραματίσθηκαν και προσπάθησαν να ερμηνεύσουν τις πληροφορίες που αναγράφονται στις ετικέτες των τροφίμων. Τέλος, δόθηκε από τους υπευθύνους επιστήμονες, υλικό για παραπέρα ενημέρωση των μαθητών σε διατροφικά θέματα.