Γιορτή Χριστουγέννων (23.12.2015)

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2016

ΓΙΟΡΤΗ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΣ

Μια όμορφη γιορτή σχετική με το νόημα των Χριστουγέννων, οργάνωσε το σχολείο μας την Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου. Με αφηγήσεις , ταμπλώ και τραγούδια από τη χορωδία μας, ζήσαμε όμορφες γιορτινές στιγμές. Με πολλή ωραία ερμηνεία των ρόλων τους, μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν σε θεατρικό το έργο του Αλ. Παπαδιαμάντη «Στο Χριστό στο κάστρο». Επίσης ένα δεύτερο θεατρικό, σατυρικό των παραδόσεων του λαού μας, ήταν οι «Καλικατζαραίοι».

Παραβρέθηκαν ύστερα από πρόσκληση του Διευθυντή μας, η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Σερρών κ. Χ. Παλάζη, παππούδες , γιαγιάδες και γονείς των παιδιών, οι οποίοι με την παρουσία τους μας έδωσαν μεγάλη χαρά. Την οργάνωση και την επιμέλεια της γιορτής είχε η κ. Αθηνά Καντάνη Θεολόγος, της χορωδίας η κ. Νίκη Στανίση Μουσικός ενώ σημαντική τεχνική βοήθεια μας προσέφερε ο κ. Δημήτρης Χατζόγλου, πρώην και για πολλά χρόνια εκπαιδευτικός του Σχολείου μας, τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.