Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Σερρών (18.12.2015)

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 29 Ιανουαρίου 2016

Την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015 τα τμήματα Α1 & Α2 του 5oυ Γυμνασίου Σερρών, συνοδευόμενα από τους καθηγητές τους Κοσκινά Στέργιο, Ναυροζίδου Μαρία & Καπλανίδη Βασίλειο επισκέφθηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Δήμου Σερρών που βρίσκεται στο 3ο χιλιόμετρο του δρόμου Σερρών-Ιεράς Μονής Τιμίου Προδρόμου.
Μετά από την παρατήρηση των πλουσίων εκθεμάτων του Μουσείου, η κ. Εμμανουηλίδου-πρόεδρος του τοπικού τμήματος της UNESCO ενημέρωσε τους μαθητές του Σχολείου μας για την μεγάλη ποικιλομορφία των οικοσυστημάτων & των ειδών πανίδας και χλωρίδας του Ν. Σερρών. Στη συνέχεια τρεις Γάλλοι Εθελοντές κατέθεσαν τις εμπειρίες τους από την υποδοχή προσφύγων & μεταναστών στη Λέσβο και στην Ειδομένη Κιλκίς.
Η επίσκεψη μας στο Μουσείο ήταν εξόχως ενδιαφέρουσα & συνέβαλε στην πληρέστερη ενημέρωση των μαθητών για το φυσικό περιβάλλον του τόπου μας αλλά και την υποδοχή των μεταναστών & των προσφύγων στη χώρα μας.