Θεατρική Παράσταση ?Η βία στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν είναι Παιγνίδι? (ΡΑΔΙΟ ΣΙΤΥ-Θεσσαλονίκη) (09.12.2015)

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2016

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2, επισκέφθηκαν το Κινηματοθέατρο  Ράδιο Σίτυ στη Θεσσαλονίκη, όπου παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση Chatroom, η βία στο Internet δεν είναι παιχνίδι” του EndaWalsch. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των πρωτοβουλιών της Ομάδας Δράσης και Πρόληψης Σχολικής Βίας (Ο.Δ.Π) του 5ου Γυμνασίου, την οποία συντονίζουν οι εκπαιδευτικοί  Πετρομελίδου Ελένη, Καντάνη Αθηνά και Σαρηβασιλείου Χαράλαμπος. Τις μέρες που η εφηβική σκέψη, ο τόπος επικοινωνίας και αντίδρασης των νέων απασχολεί την κοινή γνώμη και την καθημερινή μας δράση, χωρίς διδακτισμό, αλλά γεμάτο κατανόηση για την εφηβική ψυχή, το έργο του  EndaWalsch εκθέτει με ειλικρίνεια και τόλμη την κατάσταση από την μετάβαση από την παιδική ηλικία στην ενήλικη ζωή. Επιπλέον ασχολείται με τους κινδύνους που εγκυμονεί το  Internet και η μέσω αυτού απρόσωπη βία που ασκείται στα ψηφιακά καφενεία ή  “Chatroom”.

Οι κίνδυνοι της νεανικής παρενόχλησης απευθύνονται σε όλους και πολλές από τις διαπιστώσεις του έργου προβλημάτισαν τους μαθητές μας, οι οποίοι μετά το τέλος της παράστασης συζήτησαν τους προβληματισμούς αυτούς, καθώς και τις σκέψεις τους με τους ηθοποιούς και με εξειδικευμένους ομιλητές σε θέματα διαδικτύου.